19 września 2021

Nagrody im. Ks. Piotra Skargi przyznane. Laureatami ks. Marcin Kostka FSSP i ks. Grzegorz Śniadoch IBP

(Fot. PCh24.pl)

Podczas trwającego w Krakowie XVIII Kongresu Konserwatywnego przyznano nagrody im. Ks. Piotra Skargi. W tym roku wyróżnienie otrzymali ks. Marcin Kostka FSSP i ks. Grzegorz Śniadoch IBP, kapłani przywiązani do Tradycji Katolickiej i pielęgnujący ją.

Odbywającemu się sobotę w Krakowie XVIII Kongresowi Konserwatywnemu towarzyszyło hasło „Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy”. I w tym świetle można odczytywać sylwetki laureatów nagrody im. Ks. Piotra Skargi. Wyróżnieni Księża bowiem od lat są przywiązani do Tradycji Katolickiej, pielęgnują ją w „przedsoborowej” liturgii i łączą wiernych we wspólnotach pragnących tak modlić się i wzrastać duchowo.

W roku 2021 Kapituła, podejmując swoją jednogłośną decyzję, kierowała się oceną pracy duszpasterskiej i społecznej Czcigodnych Księży, której dokonano przede wszystkim na podstawie opinii polskich wiernych przywiązanych do tradycyjnych form pobożności.

Wesprzyj nas już teraz!

Księdza Grzegorza Śniadocha środowisko związane z SKCh poznało jeszcze kiedy był klerykiem w Warszawie i uczestniczył w kontrrewolucyjnych spotkaniach formacyjnych dla młodzieży, prowadzonych przez Pana Leonarda Przybysza. Jako ksiądz wyświęcony w tradycyjnym Instytucie Dobrego Pasterza dał się poznać środowiskom tradycji katolickiej w Polsce jako gorliwy i odważny kapłan, kierujący się w swoim duszpasterstwie zawsze dobrem Kościoła Świętego i Ojczyzny. Świadczy o tym jego posługa kolejno we Wrocławiu  i Białymstoku, gdzie jego działalność duszpasterska zawsze miała charakter tej prawdziwej gorliwości kapłana walczącego o zbawienie dusz. Nie ograniczała się ona jednak tylko do głoszenia kazań, sprawowania Mszy świętej, szafowania sakramentów, co oczywiście jest najważniejsze w posłudze kapłana, ale miała charakter publicznego stawania w obronie porządku moralnego w naszej Ojczyźnie, jak trzeba z różańcem w ręku naprzeciw wrogom Kościoła.

Jest to, można powiedzieć, znak firmowy ks. Grzegorza, który jako żołnierz Chrystusa pojawia się tam, gdzie zło próbuje zamanifestować swoją obecność, np. poprzez parady dewiantów homoseksualnych. Swoją gorliwością w walce ze złem zapala świeckich, czego efektem było zbudowanie tam, gdzie posługiwał prężnie działających grup, Plutonów Różańcowych, a przede wszystkim młodzieży, gotowych do obrony Kościoła Świętego i praw katolików. Należy dodać, że Ksiądz Grzegorz, głosząc zdrową naukę katolicką w kwestiach moralnych, umacnia wielu wobec promotorów gorszącej, ateistycznej rewolucji obyczajowej, niszczącej fundamenty cywilizacji chrześcijańskiej, na której zbudowany jest nasz kraj. Czyni to poprzez kazania odnoszące się często do tej właśnie sfery walki ze złem. Jego tradycyjne nauki katechizmowe zamieszczane w internecie i publikacje, choćby monumentalna praca pt. „Msza Święta Trydencka. Mity i prawda. Apologetyka starej mszy dla poczatkujących” wypełniają niszę zapotrzebowania na zrozumienie liturgii i niezmiennej doktryny tak dzisiaj zagrożonej – podkreślił Arkadiusz Stelmach. Wiceprezes SKCh wyraził też wdzięczność za wszystkie działania duszpasterskie podejmowane przez Księdza dla dobra powierzonych dusz.

Ksiądz Marcin Kostka jest kapłanem Bractwa Świętego Piotra. Od wielu lat działa prężnie w środowisku tradycji katolickiej w Krakowie, posługuje również m.in. w Poznaniu, Wrześni, Nowym Targu i Myślenicach. To niestrudzony kapłan znany ze swojej gorliwości duszpasterskiej, w tym nade wszystko z pracy formacyjnej z młodzieżą, prowadzonej w duchu formowania charakterów otwartych na cnoty chrześcijańskie. Dość wspomnieć , że własnym wysiłkiem zbudował prężnie działającą organizację harcerską pod nazwą Harcerskie Drużyny Specjalnościowe, w której pełni funkcję komendanta. Grupy harcerskie stworzone przez Ks. Marcina Kostkę są gotowe na służbę w każdych warunkach. Ich formacja nawiązuje do najpiękniejszych wzorów wychowania patriotycznego, w tym do etosu rycerstwa.

Aktywność tego Kapłana obejmuje również głoszenie rekolekcji i wykładów w całym kraju dla wiernych pragnących zdrowej nauki katolickiej. Publikuje on również w prasie dla katolików, m. in w Przymierzu z Maryją i Polonia Christiana. Jego opracowanie Trybunał Miłosierdzia rozeszło się w blisko trzystu tysiącach egzemplarzy. Jest ponadto autorem materiałów edukacyjnych, m.in. o księdzu Gurgaczu, kapelanie podziemia, zamordowanym przez komunistów. 

Księże Marcinie! Dziękujemy za księdza postawę kapłana katolickiego, twardego żołnierza służącego Kościołowi i Ojczyźnie. W imieniu środowiska SKCh dziękujemy dodatkowo za liczne Msze święte odprawione w intencji jego członków, naszych przyjaciół i darczyńców. Dziękujemy również za posługę spowiednika i szafarza sakramentów w klasycznym rycie. Kto chociaż raz zetknął się z księdzem Marcinem wie, jak po ludzku jest to dobry człowiek, który zawsze ma czas dla drugiego człowieka, zawsze dostępny i niebywale pogodny, z dystansem do  siebie i świata, a z drugiej strony jeżeli chodzi o sprawy zasadnicze dotyczące wiary i moralności nie uznaje żadnych kompromisów – podkreślił Sławomir Skiba, wiceprezes SKCh.

Nagroda im. Ks. Piotra Skargi przyznawana jest od 9 lat. To statuetka w formie popiersia Ks. Piotra Skargi, na której prócz nazwisk Laureatów umieszczana jest inskrypcja – zagrzewające do działania słowa Sługi Bożego, a zarazem Patrona nagrody – „a najszkodliwszy są katolicy bojaźliwi i małego serca, którzy gniewem się sprawiedliwym świętym ku obronie czci Boga swego nie zapalają”.

W poprzednich edycjach laureatami nagrody byli m.in. ks. prof. Dariusz Oko, ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. prof. Tadeusz Guz, ks. Stanisław Małkowski, Jan Pospieszalski, prof. Grzegorz Kucharczyk, Jacek Kotula, Mariusz Dzierżawski, prof. Bogdan Chazan, czy Społeczny Komitet Zwalczania Pornografii. Fundatorem nagrody jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 34 666 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram